Mõisa lugu

Kuidas kõik algas…

Esmateated Anija mõisast oma praeguses asupaigas pärinevad 1482. aastast, mil see kuulus Herman Soye’le. Soye’d ehitasid oma valduskeskuse välja kivist kindluselamu ehk vasallilinnusena. Mõned selle müürid on tänini alles praeguse mõisahoone keldris, osa neist (koos haruldase hüpokaustahju jäänustega) tuli välja 2012. aasta sügisel.

Oma nime sai Anija mõis väikeselt Hanijõelt, mis voolas mõisast edelas asuvast väikesest rabajärvest Jägala jõkke. Haned on täna ka Anija valla vapil.

17. sajandi lõpul oli mõis pandil erinevate perekondade käes (Holstein, Fresen, Knorringid, Lantinghausenid jt). Peahoone oli kahekorruseline esinduslik kiviehitis. Arvatavasti oli see liigendatud hoone ümber ehitatud keskaegsest kindluselamust.

Põhjasõja järel tagastati mõis Staël von Holsteinide perekonnale. Tänini säilinud kahekorruseline hilisbarokne mõisahoone kerkis Anijale Matthias Georg Staël von Holsteini omandusajal, aastail 1796 – 1801. Kõrge kelpkatusega hoone peakorruseks on esimene korrus. Hoone fassaadi liigendavad pilastrid. Rikkalikud on kunstipärased stukktahvlid, mis kaunistavad nii fassaadi kui ka tagakülje kolme akna laiust keskrisaliiti. Hoonel oli ka detailirikas varaklassitsistlik välisuks.

1840. aastal ostsid mõisa von Ungern-Sternbergid. Peale 1905. aasta rahutusi müüsid von Ungern-Sternbergid mõisa Marie von Wahlile (sünd. von Lieven), kellelt ta 1919. aastal riigistati. Mõisa peahoonet on 19. sajandi teisel poolel ja 20. sajandi algul veidi ümber ehitatud – muudetud on fassaadil asuvate kapiteelide kuju, tagaküljele on lisatud historitsistlik veranda.

Aastatel 1924 – 1975 ja 1990 – 2002 tegutses peahoones algkool. 1943/1944 jagati maja sõjaväega, 1949. aastal pidi kool ruumi tegema ka majja kolinud kolhoosi kontorile.

Anija mõisa ajaloost annab huvitava ülevaate Juhan Maiste oma 2020. aastal ilmunud teoses “Anija mõisa ajalugu. Aadel ja talupoeg”.

Mõisakompleks läbis aastatel 2019-2020 suuremahulised restaureerimistööd, mille käigus korrastati härrastemaja ja aidast sai helge ja avar ait-sündmuskeskus. Mõisapark oli korrastatud juba mõned aastad varem, mil sinna rajati ka 2km pikkune õpperada “Meelte ja kogemuste tee”.

Tallinnast kõigest pooletunnise autosõidu kaugusel võtab Teid pargi põlispuude all  vastu väärikas Anija mõis. Siin põimuvad maaelu lihtsus ja mõisamiljöö elegants. Avastamisrõõmu ja tegevust leidub siin kogu perele – alates kõige väiksematest kuni vanaemade-vanaisadeni.

  • Anija mõisa püsinäitus "Mõisa aja lugu"
  • Anija mõisa püsinäitus "Mõisa aja lugu"

Anijale saabudes seadke esmalt sammud vastrestaureeritud mõisahäärberisse. Tunnetage kadunud sajandite hõngu ja saage aimu eri ajastutest, mille tunnistajaks selle maja seinad on olnud. Imetlege, kuivõrd taktitundeliselt on tehtud taastamistöid ja kuidas on püütud säilitada võimalikult palju ehedat ja ehtsat ning välditud n-ö ülevuntsimist. Saage osa mõisakultuuriteemalisest elamuslikust püsinäitusest “Mõisa aja lugu”, mis on lahendatud tänapäevases ja nutikas võtmes. Teid saadavad teekonnal ammused mõisategelased, kes jutustavad Anija mõisa lugu läbi oma silmade. Tutvuge mõisa peremeeste ja -naistega läbi aegade, saage teada, millega mõisas tegeldi ja milline oli eluolu aastasadu tagasi. Pere pisemad saavad mängida mõisaelu tutvustavaid mänge, riietada nukke ja lehitseda raamatuid.

Kindlasti külastage ka käsitöökambrit häärberi võlvkeldris. Proovige nende juhendamisel erinevaid näputöid ja meisterdamist.

Uutest muljetest küllastununa on paslik end kosutada mõnusa einega Anija Mõisakohwikus, kus romantiline ajastutruu interjöör lubab Teil end tunda otsekui mõisaproua kutsutud külalistena. Siin kohtuvad Eesti traditsioonilised maitsed Itaalia köögiga. Nautige suveilma kohviku avaral terrassil või haarake kohvikust kaasa piknikukorv ning einestage hoopis mõisapargi lehtlas või pargimurul.

Anija mõisa ja parki tasub tulla terve perega ja veeta siin mõnus päev! Saate meid külastada iseseisvalt või tellida giidi, kes aitab Teil märgata veelgi rohkem detaile ning kes jutustab põnevaid lugusid, mida muidu teada ei saaks. Külastusprogrammide seast leiab valikuid nii lastele kui täiskasvanutele härrastemajas ja mõisapargis.

Anija mõisa härrastemaja saalid, salongid ning ait-sündmuskeskus sobivad nii konverentside, seminaride kui ka pulmade, pidude pidamiseks. Mõisa ajalooline õhustik ja inspireeriv keskkond aitavad pakkuda elamusi ja luua uusi mõttemustreid. Tasub silm peal hoida meie sündmuste kalendril, sest meil toimub palju põnevaid üritusi: kontserte, etendusi, perepäevi ja muud.