Mõisa lugu

Tallinnast kõigest pooletunnise autosõidu kaugusel võtab Teid pargi põlispuude all  vastu väärikas Anija mõis. Siin põimuvad maaelu lihtsus ja mõisamiljöö elegants. Avastamisrõõmu ja tegevust leidub siin kogu perele – alates kõige väiksematest kuni vanaemade-vanaisadeni.

Anijale saabudes seadke esmalt sammud vastrestaureeritud mõisahäärberisse. Tunnetage kadunud sajandite hõngu ja saage aimu eri ajastutest, mille tunnistajaks selle maja seinad on olnud. Imetlege, kuivõrd taktitundeliselt on tehtud taastamistöid ja kuidas on püütud säilitada võimalikult palju ehedat ja ehtsat ning välditud n-ö ülevuntsimist. Saage osa mõisakultuuriteemalisest elamuslikust püsinäitusest “Mõisa aja lugu”, mis on lahendatud tänapäevases ja nutikas võtmes. Teid saadavad teekonnal ammused mõisategelased, kes jutustavad Anija mõisa lugu läbi oma silmade. Tutvuge mõisa peremeeste ja -naistega läbi aegade, saage teada, millega mõisas tegeldi ja milline oli eluolu aastasadu tagasi. Pere pisemad saavad mängida mõisaelu tutvustavaid mänge, riietada nukke ja lehitseda raamatuid.muud. Tere tulemast!

Kindlasti külastage ka käsitöökambrit häärberi võlvkeldris, kus toimetavad keraamika- ja õmblustoa perenaised. Proovige nende juhendamisel erinevaid näputöid ja meisterdamist. Uutest muljetest küllastununa on paslik end kosutada mõnusa einega Anija Mõisakohwikus, kus romantiline ajastutruu interjöör lubab Teil end tunda otsekui mõisaproua kutsutud külalistena. Siin kohtuvad Eesti traditsioonilised maitsed Itaalia köögiga. Nautige suveilma kohviku avaral terrassil või haarake kohvikust kaasa piknikukorv ning einestage hoopis mõisapargi lehtlas või pargimurul.

Peale väikest lõõgastust on aeg asuda avastama Anija mõisapargi saladusi. Läbi 10 hektari lookleb peaaegu 2 km pikkune, infotahvlitega varustatud “Meelte ja kogemuste tee”, mida mööda sammudes saate osa pargi varjatud võludest. Põlispuude alt leiate nii käbiraja, tervet seltskonda mahutavaid linnupesi kui ka muud üllatavat. Vahepeal puhake jalgu pargipingil või kiikuge kiigel põliste tammepuude all. Lapsed aga leidku rõõmu pargi rüppe peitunud mängumajast.

Anija mõisa ja parki tasub tulla terve perega ja veeta siin mõnus päev! Saate meid külastada iseseisvalt või tellida giidi, kes aitab Teil märgata veelgi rohkem detaile ning kes jutustab põnevaid lugusid, mida muidu teada ei saaks. Külastusprogrammide seast leiab valikuid nii lastele kui täiskasvanutele ning nii härrastemajja kui mõisaparki.

Anija mõisa härrastemaja saalid, salongid ning ait-sündmuskeskus sobivad nii konverentside, seminaride kui ka pulmade, pidude pidamiseks. Mõisa ajalooline õhustik ja inspireeriv keskkond aitavad pakkuda elamusi ja luua uusi mõttemustreid. Tasub silm peale hoida meie sündmuste kalendril, sest meil toimub palju põnevaid sündmusi: kontserte, etendusi, perepäevi ja muud. Tere tulemast!

Kuidas kõik algas…

Esmateated Anija mõisast oma praeguses asupaigas pärinevad 1482. aastast, mil see kuulus Hermen Soye’le. Soye’d ehitasid oma valduskeskuse välja kivist kindluselamu ehk vasallilinnusena. Mõned selle müürid on tänini alles praeguse mõisahoone keldris, osa neist (koos haruldase hüpokaustahju jäänustega) tuli välja 2012. aasta sügisel.

Oma nime sai Anija mõis väikeselt Hanijõelt, mis voolas mõisast edelas asuvast väikesest rabajärvest Jägala jõkke. Haned on täna ka Anija valla vapil.

17. sajandi lõpul oli mõis pandil erinevate perekondade käes (Holstein, Fresen, Knorringid, Lantinghausenid jt). Peahoone oli kahekorruseline esinduslik kiviehitis. Arvatavasti oli see liigendatud hoone ümber ehitatud keskaegsest kindluselamust.

Põhjasõja järel tagastati mõis Staël von Holsteinide perekonnale. Tänini säilinud kahekorruseline hilisbarokne mõisahoone kerkis Anijale Matthias Georg Staël von Holsteini omandusajal, aastail 1796 – 1801. Kõrge kelpkatusega hoone peakorruseks on esimene korrus. Hoone fassaadi liigendavad pilastrid. Rikkalikud on kunstipärased stukktahvlid, mis kaunistavad nii fassaadi kui ka tagakülje kolme akna laiust keskrisaliiti. Hoonel oli ka detailirikas varaklassitsistlik välisuks.

1840. aastal ostsid mõisa von Ungern-Sternbergid. Peale 1905. aasta rahutusi müüsid von Ungern-Sternbergid mõisa Marie von Wahlile (sünd. von Lieven), kellelt ta 1919. aastal riigistati. Mõisa peahoonet on 19. sajandi teisel poolel ja 20. sajandi algul veidi ümber ehitatud – muudetud on fassaadil asuvate kapiteelide kuju, tagaküljele on lisatud historitsistlik veranda.

Aastatel 1924- 1975 ja 1990- 2002 tegutses peahoones algkool. 1943/1944 jagati maja sõjaväega, 1949. aastal pidi kool ruumi tegema ka majja kolinud kolhoosi kontorile.

Anija mõisa ajaloost annab huvitava ülevaate Juhan Maiste oma 2020. aastal ilmunud teoses “Anija mõisa ajalugu. Aadel ja talupoeg”.

Mõisakompleks läbis aastatel 2019-2020 suuremahulised restaureerimistööd, mille käigus korrastati härrastemaja ja aidast sai helge ja avar ait-sündmuskeskus. Mõisapark oli korrastatud juba mõned aastad varem, mil sinna rajati ka õpperada.