Haridusasutustele

Anija mõisas on haridust antud 1924. aastast, ühtekokku 63 aastat. Tänaseks kooli siin enam pole, kuid haridus endiselt au sees.

Kutsume haridusasutusi õpilastega mõisa ja parki ekskursioonile, meil on programme igale vanusele. Siin saab heita pilgu ühele tähtsale ja pikale perioodile meie ajaloos – mõisaajastule. Mõisapargis tutvustame lisaks ka Eesti loodust, pargikultuuri ning pakume elamust kõigile viiele meelele. Ait-sündmuskeskuses toimub detsembris traditsiooniline jõulumaa.

Vaata lähemalt:

Oswaldi päev

Alusharidus ja I kooliaste

Oswald on 6-aastane mõisa perepoeg, kelle päevad on täis põnevaid seiklusi ja juhtumisi. Kutsume lapsi läbi noorhärra silmade avastama mõisamaailma ning piiluma mõisalaste igapäevaellu – uurima, mis elu nad mõisas elasid, mis olid nende kohustused, rõõmud ja mured.

Tund-poolteist kestev lastehommik annab uusi põnevaid teadmisi, arendab kujutlusvõimet ning kutsub lapsi arutlema hea tava ning viisakus- ja käitumisreeglite üle, julgustab kaasa mõtlema ning oma arvamust avaldama.

Hind:

 • Kuni 10 osalejat 50 eurot (miinimumtasu).
 • 11-30 osalejat hind 5 eurot inimese kohta.

Grupi suurus kuni 15 last, 1 saatja tasuta. Üheaegselt võtame vastu kuni 2 gruppi.


Elamuslik “Mõisa aja lugu”

II kooliaste, III kooliaste, täiskasvanud

Anija mõisa härrastemaja kahte korrust läbiv unikaalne elamuslik püsinäitus on värav mõisaajastusse. Siin saab kogeda mõisaolustikku endisaegsena – justkui härrasrahvas oleks äsja söögilauast tõusnud ja jalutuskäigule suundunud. Kõrvu kostub mõisaelu hääli ja saab tunnetada kadunud ajastute hõngu.

Teekond läbi mõisa kulgeb külastusjuhi abil, kes jutustab möödunud aegadest ning pöörab tähelepanu detailidele, mis muidu märkamata jääksid

Programmi pikkus on 2-2,5 tundi.

Hind:

 • Pilet 9 eurot.
 • Sooduspilet 6 eurot (õpilane, tudeng, pensionär).
 • Perepilet 19 eurot

Piletitele lisandub külastusjuhi tasu 45 eurot.

Gruppidele alates 20 külastajat piletisoodustus 10%.
Õpilasgruppidele alates 20 külastajat kaks saatjat tasuta.

Anija mõisapargi saladuste rada

Alusharidus, I ja II kooliaste

„Õpperada peab võimaldama huvi tärkamist ja ilu avastamist igas kivis, kännus ja metsahäilus,“ on öelnud maastikuökoloog ja kultuuriloolane Jaan Eilart. „Meelte ja kogemuste teel“ täpselt nii ongi.

Härrastemaja taga on Prantsuse stiilis pargiosa, eemal laiub Inglise mõjutustega kõrghaljastusega park. Läbi 10 hektarilise mõisapargi lookleb 2 km pikk põnev õpperada, kus külastusjuhi abil õpivad lapsed Eesti loodust ning mõisarahva elu ja kombeid tundma.

Põlispuude alla on peidetud salajasi kohti: käbirada, tervet seltskonda mahutavad linnupesad jms, mille jätame külastajale avastamiseks.

Retkel äratame üles kõik viis meelt: pakume nähtavat silmailu, kuuldavat kõrvale, maitseid keelele, lõhnu ninale ja tunnetatavat sõrmedele. Mõtleme selle üle, kuidas meie eluviis mõjutab loodust.

Programmi pikkus on 1,5-2 tundi ning pakume seda aprillist oktoobrini.

Hind sõltub grupi suurusest:

 • Kuni 10 inimest 60 eurot (miinimumtasu).
 • 11-25 inimest hind 6 eurot inimese kohta.
 • 26-50 inimest hind 5 eurot inimese kohta (grupiga tegeleb kaks külastusjuhti).
  Õpilasgrupi puhul kahele saatjale osalus programmis tasuta.

Pakume juurde ka einet õues (mõisakarask meega + kosutav taimetee); sel juhul lisandub 5 eurot inimese kohta.

Haridusasutused saavad selles õppeprogrammis osalemiseks taotleda toetust. Vaata lähemalt keskkonnaharidus.ee lehelt » Keskkonnainvesteeringute Keskusel on meede, millega toetatakse põhikooli klassi õppekäike loodus- ja keskkonnahariduskeskuste või keskkonnakaitse ja -kasutusega seotud ettevõtete aktiivõppeprogrammides. Toetuse suuruseks on kuni 250€ ühe rühma, klassi või õpigrupi kohta ning seda saab kasutada aktiivõppeprogrammi ja transpordi rahastamiseks. Loe lähemalt siit »


Anija mõisapargi varjatud võlud

III kooliaste, täiskasvanud

Sarnaselt programmile “Anija mõisapargi saladuste rada” kulgeb ka see retk kahekilomeetrisel “Meelte ja kogemuste teel”, kus teeline avastab mõisapargi varjatud võlusid – põlispuude alt käbiraja, tervet seltskonda mahutava linnupesa ning muud huvitavat.

Park on mõisakultuuri lahutamatu osa ja Anija mõisapark on veel eriliselt liigirikas.. Külastusjuhi kaasabil tunnetame loodust enda ümber ning meenutame mõisarhava elu ja kombeid. Ühine koosviibimine värskes õhus pakub elevust ja inspiratsiooni, liidab seltskonda ja loob suhtlemisvõimalusi.

Programmi pikkus on orienteeruvalt 1,5 h ja rada u 2 km pikk.
Pakume programmi aprillist oktoobrini.

Hind sõltub grupi suurusest:

 • Kuni 10 inimest 60 eurot (miinimumtasu).
 • 11-25 inimest 6 eurot inimese kohta.
 • 26-50 inimest 5 eurot inimese kohta.

Soovi korral pakume juurde ka kosutavat taimeteed ja mõisakaraskit meega, hind 5 eurot inimene.

Külastusprogramm “Mõisa aja lugu” ning pargirännakud “Anija mõisapargi saladuste rada” ja “Anija mõisapargi varjatud võlud” on pärjatud EHE märgisega.

EHE  (Ehtne ja Huvitav Eesti) on ökoturismi kvaliteedimärgis, millega tunnustatakse loodussõbralikke ja keskkonnasäästlikke turismitooteid ja -teenuseid, mis pakuvad ehedat elamust ja väärtustavad pärandkultuuri.