Professor Juhan Maiste esitles 1. novembril 2020. a Anija mõisa härrastemajas raamatut “Anija mõisa ajalugu. Aadel ja talupoeg”. Toredat sündmust tuli uudistama sadakond külastajat.

Olulise kultuuriajaloolise väärtusega teos aitab lahti mõtestada Eesti ajaloos olulist peatükki, puudutab paljusid mõisasid ning on üks põhjalikumaid Eestis ilmunud mõisaajaloo käsitlusi.

„Tahan lugejale pakkuda raamatu, milles erinevalt seni Eesti ajalooteaduses tavaks saanule, on üht lugu üritatud jutustada kahest erinevast perspektiivist:  nii mõisniku kui talupoja seisukohast vaadatuna, nii taeva piirilt linnusilmast kui maast ja mullast vihmaussi vaatena,“ kirjeldab Maiste.

Seesugust raamatut, kus on korraga kirjeldatud nii aadlike kui talupoegade elu, ei olegi Eestis varem välja antud. See on justkui romaan, millel on kaks algust – üks on mõisast ja mõisakultuurist, mõisahärradest-prouadest, teine koormistest, talurahvast ja selle klassivõitlustest.

Raamatu tarbeks on autor kaevunud sügavale ajalooallikatesse ning käsitlenud oluliselt enamat kui ühe piirkonna lugu: „Jutustades Anija mõisast ja maast selle ümber, on möödapääsmatu näha laiemat tausta, kõike seda, mis toimus samal ajal Eestis ja selle piiride taga. Otsida üles allikad, kust kultuuriojad on läinud liikvele,“ sõnas Maiste.

Raamatu on toimetanud Anu Lepp ja Kadri Asmer, kujundanud Peeter Laurits. Kõvaköiteline teos sisaldab 424 lehekülge ja 320 illustratsiooni.

Raamatut saab soetada ainult Anija mõisast, hind 40€.

Küsi infot ja esita raamatutellimus: