Raamatukogu

DSC00340

Anija külaraamatukogu ja avalik internetipunkt on avatud:
Kolmapäeval kell 13-20
Reedel kell 9-15
Iga kuu 1. laupäeval kell 9-15

Anija raamatukogu on Anija ja ümberkaudsete külade teadmishimuliste laste, noorte ja eakate mõnus, soe, armas, lugemisvararohke  kokkusaamispaik Anija mõisas. Siin asub avalik internetipunkt, võimalus on skaneerida, printida ja koopiaid teha. Meil on ka väike kodulootuba.

Raamatukogu on asunud ka mõisa valitsejamajas, mis oli umbes 100 meetri kaugusel härrastemajast ja veel mõnes erinevas paigas ning on olnud aastaid suletud. Õnneks on leidunud ikka ja jälle võimalus Anijal taasavada tarkuse varaait –  raamatukogu.

Ajalugu ulatub aga kaugemale. Rahvusraamatukogu arhiivi külastades leidsin vanast kaartkartoteegist viite: Areng, 1934, 3. Anija Lugemisringi 20. aastapäev.“ Selles on öeldud, et „4. mail 20 aastaseks saav Anija Lugemisring on elujõulisim kohalik haridusselts. Raamatukogu suurus on üle 1000 köite.”

Aastal 2014 maikuus tähistame seega raamatukogu 100. sünnipäeva!

Praegu on Anija raamatukogus üle 10 000 raamatu.

Meil on mahukas Välis-Eesti kirjanduse kogu, mille on annetanud Hilja ja Paul Öpik Austraaliast ning kolonel Jaan Lepa järeltulijad.

Aukohal on Anija kooli kroonikaraamat, kus esimesed sissekanded on aastast 1927. Selle raamatu päästis üks hea inimene  segastel aegadel ahjusuu eest tulesurmast.

Hinnas on omakandi inimeste Olaf Schmeidti, Ants Miidla,Valdo Prausti koostatud trükised. Lugejad hindavad väga elulooraamatuid. Meie memmede lemmikkirjanik on Erik Tohvri, kelle lapsepõlv möödus Anija vallas ja kelle raamatud “Lummetallatud rada” ja “Majad jõe ääres” on Anija rahvale tuttavatest paikadest kirjutatud. Tohvri on käinud ka Anija raamatukogus lugejatega kohtumas.

Lapsed tunnevad end hästi oma raamatunurgas, kus saab lisaks põnevate raamatute vaatamisele-lugemisele joonistada ja mängida.

Vahel on nii, et mõni raamat tuleb ise sinu juurde, kui teda kõige rohkem vaja on. Konstantin Bölau 1938. a. ilmunud raamatus “Hoonete ehituskonstruktsioone” on pilt Anija pargi läbipaistva raudvõrestikuga müüriosast. Kui üks hea inimene selle raamatu Anijale tõi, oli just päevakorras pargimüüri taastamine ja raamatus olev pilt oli suureks abiks. Sarnased on lood ka haruldaste raamatutega “Tulekindel ehitusviis Nopsa” (1936.a. väljaanne) ja  1948. aaastal ilmunud “Puusepa- ja laudsepatööd”.

Meie külas pole enam kooli ega kauplust. Mõis ja raamatukogu ongi veel jäänud kohtadeks, kus külainimesed kokku saavad. Siin saab mitu asja korda ajada: ajalehti-ajakirju lugeda, raamatuid laenutada, internetti kasutada, külauudiseid kuulata ja pajatada, vahel kohvi või teed juua. Seda alati heas mõnusalt soojas raamatukogutoas.

Tere tulemast raamatukokku.

Raamatukoguhoidja Pille Kulla

Telefon 6046510

anijaraamat@gmail.com

Advertisements